2015 Acura RDX changes and release date

منو اصلی
نویسنده سایت ما باشید ویژه محرم عملیات ساخت حسینیه کمک جهت ساخت حسینیه
موضوعات سایت

پیوند ها

مقدمه : 
تمام انسانها در زندگی خويش از فراز و نشيب برخوردارند و با مشکلات مختلفی مواجهند .افراد معمولا در برخورد با مشکل دچار ضعف و ناتوانی مي گردند و سعی مي کنند با کمک و راهنمايی درد آشنايان خود را از مهلکه نجات دهند و با يافتن " الگوها " در هر زمينه ای ، و سپس تبعيت از آن ، وظايف خويشتن را بخوبی  انجام دهند و مشکلات و دردهای خويش را تسکين بخشند . يکی از اين اسوه ها پيامبراکرم (ص) است که قرآن مجيد هم اين حضرت را به همين نام معرفی مي فرمايد . بجز رسول خدا (ص) اگر به دنبال " الگوی " ديگر و جانشين برای آن حضرت باشيم ، به پيشوای بزرگی  همچون مولای متقيان حضرت علی (ع) خواهيم رسيد ، و چه زيباست که برای پذيرش اخلاق و رفتار حسنه ايشان ، زندگی پر فراز و نشيب و سراسر شگفتی آن حضرت را مرور کنيم . 
 

ولادت حضرت :

حضرت علی (ع) نخستين فرزند خانواده هاشمی  است که پدر و مادر او هر دوفرزند هاشم اند . پدرش ابوطالب فرزند عبدالمطلب فرزند هاشم بن عبدمناف است و مادر او فاطمه دختر اسد فرزند هاشم بن عبدمناف مي باشد . خاندان هاشمی از لحاخ فضائل اخلاقی و صفات عاليه انسانی در قبيله قريش و اين طايفه در طوايف عرب ، زبانزد خاص و عام بوده است . فتوت ، مروت ، شجاعت وبسياری از فضايل ديگر اختصاص به بني هاشم داشته است . يک از اين فضيلتها در مرتبه عالی در وجود مبارک حضرت علی (ع) موجود بوده است .

فاطمه دختر اسد به هنگام درد زايمان راه مسجدالحرام را در پيش گرفت و خود را به ديوار کعبه نزديک ساخت و چنين گفت : " خداوندا ! به تو و پيامبران و کتابهايی که از طرف تو نازل شده اند و نيز به سخن جدم ابراهيم سازنده اين خانه ايمان راسخ دارم . پرودگارا ! به پاس احترام کسی که اين خانه را ساخت ، و به حق کودکی که در رحم من است ، تولد اين کودک را بر من آسان فرما ! لحظه ای نگذشت که ديوار جنوب شرقی کعبه در برابر ديدگان عباس بن عبدالمطلب و يزيد بن تعف شکافته شد .

فاطمه وارد کعبه شد ، و ديوار به هم پيوست . فاطمه تا سه روز در شريفترين مکان گيتی مهمان خدا بود و نوزاد خويش در روز سيزدهم رجب سال سي ام عام الفيل به دنيا آمد .

دختر اسد از همان شکاف ديوار که دوباره گشوده شده بود بيرون آمد و گفت :  پيامی از غيب شنيدم که نامش را " علی " بگذار . "

 

زندگینامه حضرت علی (ع)

 

دوران کودکی :
حضرت علی (ع) تا سه سالگی نزد پدر و مادرش بسر برد و از آنجا که خداوند مي خواست ايشان به کمالات بيشتری نائل آيد ، پيامبر اکرم ( ص ) وی را از بدو تولد تحت تربيت غير مستقيم خود قرار داد . تا آنکه ، خشکسالی  عجيبی در مکه واقع شد . ابوطالب عموی پيامبر ، با چند فرزند با هزينه سنگين زندگی روبرو شد . رسول اکرم (ص) با مشورت عموی خود عباس توافق کردند که هر يک از آنان فرزندی از ابوطالب را به نزد خود ببرند تا گشايشی  در کار ابوطالب باشد . عباس ، جعفر را و پيامبر (ص) ، علی (ع) را به خانه خود بردند . 
به اين طريق حضرت علی (ع) به طور کامل در کنار پيامبر قرار گرفت . علی (ع) آنچنان با پيامبر (ص) همراه بود ، حتی هرگاه پيامبر از شهر خارج مي شد و به کوه و بيابان مي رفت او را نيز همراه خود مي برد . 
 

بعثت پیامبر (ص) و حضرت علی (ع) : 
شکی نيست که سبقت در کارهای خير نوعی امتياز و فضيلت است . و خداونددر آيات بسياری  بندگانش را به انجام آنها ، و سبقت گرفتن بر يکديگر دعوت فرموده است . از فضايل حضرت علی (ع) است که او نخستين فرد ايمان آورنده به پيامبر (ص) باشند . ابن ابي الحديد در اين باره مي گويد : بدان که در ميان اکابر و بزرگان و متکلمين گروه " معتزله " اختلافی نيست که علي بن ابيطالب نخستين فردی است که به اسلام ايمان آورده و پيامبر خدا را تاييد کرده است .

 

حضرت علی (ع) نخستین یاور پیامبر (ص) : 

پس از وحی خدا و برگزيده شدن حضرت محمد (ص) به پيامبری و سه سال دعوت مخفيانه ، سرانجام پيک وحی فرا رسيد و فرمان دعوت همگانی داده شد . در اين ميان تنها حضرتعلی (ع) مجری طرحهای پيامبر (ص) در دعوت الهيش و تنها همراه و دلسوز آن حضرت در ضيافتی بود که وی برای آشناکردن خويشاوندانش با اسلام و دعوتشان به دين خدا ترتيب داد . در همين ضيافت پيامبر (ص) از حاضران سؤوال کرد : چه کسی از شما مرا در اين راه کمک مي کند تا برادر و وصی و نماينده من در ميان شما باشد ؟ فقط علی (ع) پاسخ داد : ای پيامبر خدا ! من تو را در اين راه ياری مي کنم پيامبر (ص) بعد از سه بار تکرار سؤوال و شنيدن همان جواب فرمود : ای خويشاوندان و بستگان من ، بدانيد که علی (ع) برادر و وصی و خليفه پس از من در ميان شماست . از افتخارات ديگر حضرت علی (ع) اين است که با شجاعت کامل برای خنثی  
کردن توطئه مشرکان مبنی بر قتل رسول خدا (ص) در بستر ايشان خوابيد و زمينه هجرت پيامبر (ص) را آماده ساخت .


حضرت علی (ع) بعد از هجرت : 
بعد از هجرت حضرت علی (ع) و پيامبر (ص) به مدينه دو نمونه ازفضايل علی (ع) را بيان مي نمائيم : 
1 - جانبازی و فداکاری در ميدان جهاد : حضور وی در 26 غزوه از 27غزوه پيامبر ( ص ) و شرکت در سريه های مختلف از افتخارات و فضايل آن حضرت است . 
2 - ضبط و کتابت وحی (قرآن) کتابت وحی و تنظيم بسياری  از اسناد تاريخی و سياسی و نوشتن نامه های تبليغی  و دعوتی  از کارهای حساس و پرارج امام (ع) بود . ايشان آيات قرآن چه مکی و چه مدنی ، را ضبط مي کرد . به همين علت است که وی را از کاتبان وحی  
و حافظان قرآن به شمار مي آورند . در اين دوران بود که پيامبر (ص) فرمان اخوت و برادری مسلمانان را صادر فرمود و با حضرت علی  (ع) پيمان برادری و اخوت بست و به حضرت علی (ع) فرمود : 
" تو برادر من در اين جهان و سرای ديگر هستی . به خدايی که مرا به حق برانگيخته است ... 
تو را به برادری خود انتخاب مي کنم ، اخوتی که دامنه آن هر دو جهان را فرا گيرد . " 
 

 

حضرت علی (ع) داماد پیامبر (ص) : 
عمر و ابوبکر با مشورت با سعد معاذ رئيس قبيله اوس دريافتند جزعلی (ع) کسی  شايستگی زهرا (س) را ندارد . لذا هنگامی که علی (ع) 
در ميان نخلهای باغ يکی از انصار مشغول آبياری بود موضوع را با ايشان در ميان نهادند و ايشان فرمود : 
دختر پيامبر (ص) مورد ميل و علاقه من است . و به سوی خانه رسول به راه افتاد . 
وقتی به حضور رسول اکرم (ص) رسيد ، عظمت محضر پيامبر (ص) مانع از آن شد که سخنی بگويد ، تا اينکه رسول اکرم (ص) علت رجوع ايشان را جويا 
شد و حضرت علی ( ع ) با تکيه به فضايل و تقوا و سوابق درخشان خود در اسلام فرمود : 
" آيا صلاح مي دانيد که فاطمه را در عقد من درآوريد ؟ " پس از موافقت حضرت زهرا (س) آن حضرت به دامادی رسول اکرم (ص) نائل آمدند .

غدیر خم
پيامبر (ص) بعد از اتمام مراسم حج در آخرين سال عمر پربرکتش درراه برگشت در محلی  به نام غديرخم در نزديکی جحفه دستور توقف داد ، زيرا 
پيک وحی  فرمان داده بود که پيامبر (ص) بايد رسالتش را به اتمام برساند . پس از نماز ظهر پيامبر (ص) بر بالای منبری از جهاز شتران رفت و فرمود : 
" ای مردم ! نزديک است که من دعوت حق را لبيک گويم و از ميان شما بروم درباره من چه فکر مي کنيد ؟ " 
مردم گفتند : " گواهی مي دهيم که تو آيين خدا را تبليغ مي کردی " 
پيامبر فرمود : " آيا شما گواهی نمي دهيد که جز خدای يگانه ، خدايی نيست و محمد بنده خدا و پيامبر اوست ؟ " 
مردم گفتند : " آری ، گواهی مي دهيم . " 
سپس پيامبر (ص) دست حضرت علی (ع) را بالا گرفت و فرمود : " ای مردم ! در نزد مؤمنان سزاوارتر از خودشان کيست ؟ " 
مردم گفتند : " خداوند و پيامبر او بهتر مي دانند . " 
سپس پيامبر فرموند : " ای مردم ! هر کس من مولا و رهبر او هستم ، علی هم مولا و رهبر اوست . " 
و اين جمله را سه بار تکرار فرمودند . بعد مردم اين انتخاب را به حضرت علی ( ع ) تبريک گفتند و با وی بيعت نمودند . 

  

حضرت علی (ع) بعد از رحلت پیامبر : 

پس از رحلت رسول اکرم (ص) به علت شرايط خاصی که بوجود آمده بود ،حضرت علی (ص) از صحنه اجتماع کناره گرفت و سکوت اختيار کرد. 
نه در جهادی شرکت مي کرد و نه در اجتماع به طور رسمی سخن مي گفت . شمشير در نيام کرد و به وظايف فردی و سازندگی افراد مي پرداخت . 
فعاليتهای  امام در اين دوران به طور خلاصه اينگونه است : 
1 - عبادت خدا آنهم در شان حضرت علی (ع) 
2 - تفسير قرآن و حل مسائل دينی و فتوای حکم حوادثی که در طول 23 سال زندگی پيامبر (ص) مشابه نداشت . 
3 - پاسخ به پرسشهای دانشمندان ملل و شهرهای ديگر . 
4 - بيان حکم بسياری از رويدادهای نوظهور که در اسلام سابقه نداشت . 
5 - حل مسائل هنگامی  که دستگاه خلافت در مسائل سياسی و پاره ای از مشکلات با بن بست روبرو مي شد . 
6 - تربيت و پرورش گروهی که از ضمير پاک و روح آماده ، برای سير و سلوک برخوردار هستند . 
7 - کار و کوشش برای  تامين زندگی بسياری از بينوايان و درماندگان تا آنجا که با دست خويش باغ احداث مي کرد و قنات استخراج مي نمود و سپس آنها را در راه خدا وقف مي نمود . 

خلافت حضرت علی (ع) :

در زمان خلافت حضرت علی (ع) جنگهای فراوانی رخ داد از جمله صفين ، جمل و نهروان که هر يک پيامدهای خاصی به دنبال داشت . 

شهادت حضرت علی (ع) :
بعد از جنگ نهروان و سرکوب خوارج برخی از خوارج از جمله عبدالرحمان بن ملجم مرادی ، و برک بن عبدالله تميمی و عمروبن بکر تميمی در يکی از شبها 

گرد هم آمدند و اوضاع آن روز و خونريزي ها و جنگهای داخلی را بررسی کردند و از نهروان و کشتگان خود ياد کردند و سرانجام به اين نتيجه رسيدند که 
باعث اين خونريزی  و برادرکشی حضرت علی (ع) و معاويه و عمروعاص است . و اگر اين سه نفر از ميان برداشته شوند ، مسلمانان تکليف خود را 
خواهند دانست .

سپس با هم پيمان بستند که هر يک از آنان متعهد کشتن يکی از سه نفر گردد . ابن ملجم متعهد قتل امام علی (ع) شد و در شب نوزدهم ماه رمضان همراه چند نفر در مسجد کوفه نشستند . آن شب حضرت علی (ع) در خانه دخترش مهمان بودند و از واقعه صبح با خبر بودند ، وقتی موضوع را با دخترش در ميان نهاد ، ام کلثوم گفت : فردا جعده را به مسجد بفرستيد . 
حضرت علی (ع) فرمود : از قضای الهی نمي توان گريخت . آنگاه کمربند خود را محکم بست و در حالی که اين دو بيت را زمزمه مي کرد عازم مسجد شد . 
کمر خود را برای مرگ محکم ببند ، زيرا مرگ تو را ملاقات خواهدکرد . و از مرگ ، آنگاه که به سرای تو درآيد . جزع و فرياد مکن ابن ملجم ، در حالی  که حضرت علی (ع) در سجده بودند ، ضربتی بر فرق مبارک خون از سر حضرتش در محراب جاری شد و محاسن آن حضرت وارد ساخت . 
شريفش را رنگين کرد . در اين حال آن حضرت فرمود : " فزت و رب الکعبه " به خدای کعبه سوگند که رستگار شدم سپس آيه 55 سوره طه را تلاوت فرمود : 
" شما را از خاک آفريديم و در آن بازتان مي گردانيم و بار ديگر از آن بيرونتان مي آوريم . 
حضرت علی (ع) در واپسين لحظات زندگی نيز به فکر صلاح و سعادت مردم بود و به فرزندان و بستگان و تمام مسلمانان چنين وصيت فرمود : 
" شما را به پرهيزکاری  سفارش مي کنم و به اينکه کارهای خود را منظم کنيد و اينکه همواره در فکر اصلاح بين مسلمانان باشيد . 
يتيمان را فراموش نکنيد ، حقوق همسايگان را مراعات کنيد . قرآن را برنامه ی عملی خود قرار دهيد . 
نماز را بسيار گرامی بداريد که ستون دين شماست . حضرت علی  (ع) در 21ماه رمضان به شهادت رسيد و در نجف اشرف به خاک 
سپرده شد ، و مزارش ميعادگاه عاشقان حق و حقيقت شد .

 

 
 
کلمات کلیدی
 
ارسال نظر
نام:*
ایمیل:*
متن نظر:
کد را وارد کنید: *